Kovo 25d. Pirmadienis

Tiesa apie savimi nelabai patenkintas poras

Peržiūrų skaičius: 26608
Tiesa apie savimi nelabai patenkintas poras

Stresas, nuovargis, vaikai – ką kaltinti dėl celibato epidemijos tarp vedusių porų? O gal stinga geismo? Girdite, kaip apie tai šnabždamasi prie rytinės kavos puodelio, mokyklos vartų arba vakare su draugėmis.

Išgėrus kelis butelius vyno, tai aptariama per kviestinius pietus, kartu su nekilnojamojo turto kainomis ir siaubingai brangia vaiko priežiūra. Seksas ar, tiksliau, jo nebuvimas – karšta vidutinės klasės britų pokalbių tema. Regis, savimi patenkinti sutuoktiniai iš tikrųjų nėra tokie jau savimi patenkinti, kaip apsimeta.

Atsuka nugaras

Jau tapo įprasta susibūrus 30-40 metų žmonių grupei laidyti pastabas apie tai, kad jų gyvenime nėra sekso. Gal netgi juokais rungtis, kas ilgiausiai nepatiria šio džiaugsmo. "Kas dvi savaites? Tau velniškai sekasi!" - sakė mano draugas 40-metis advokatas.

Psichologė iš Niujorko Estera Perel nemano, kad toks badavimas juokingas. Jos knyga "Priverstinis poravimasis: seksualinis melas ir namų laimė" – sociologinis tyrimas, kurį papildo literatūrinės ir antropologinės nuorodos. Pernai Amerikos bestselerių sąrašuose ji užėmė pirmą vietą, o profesionalams iškėlė skubios pagalbos santuokai klausimą. Knyga, paantrašte "Sutaikant erotiką ir namų gyvenimą", susižavėjo visi, pradedant Opra Vinfri ir baigiant intelektualiai reikliu žurnalu "New Yorker". Dabar 48 metų dviejų vaikų motina – su mumis ir taria savo žodį.

"Jungtinėse Valstijose dabar labai rimtai svarstoma, kodėl poros nesimyli. Kalbama ne vien apie seksą. Kalbama apie tai, kas šiandien apskritai darosi sutuoktiniams, - sakė E.Perel. - Kodėl seksualinę laisvę turinti karta nebepajėgia išsaugoti seksualinio geismo?"

"Žmonės, į kuriuos norėčiau kreiptis, – ne tie, kurie priėjo ribą, nebemyli vienas kito. Tai – milijonai ilgalaikius santykius palaikančių ir vienas kitą mylinčių žmonių, iš kurių gyvenimo išnyko erotika."

E.Perel nuomone, šis klausimas pernelyg svarbus, kad jį būtų galima svarstyti moteriškų žurnalų puslapiuose. Pasak jos, tai mūsų kultūros krizė, atspindinti šiandieninę santuokos instituto būklę.

Pernai Nacionalinės statistikos departamento išspausdinti skaičiai, parodę, kad Didžioji Britanija tapo "aseksualia" šalimi, patvirtina šį požiūrį: kas aštunta moteris, tarp kurių – ištekėjusios ir gyvenančios su partneriu, per pastaruosius metus nesimylėjo. Nepriklausomai nuo lyties kas dešimtas žmogus, sulaukęs 35 metų, neužsiima seksu. 40-44 metų šis skaičius siekia 12 procentų (vyrų – 9 procentai). Galbūt E.Perel teisi, sakydama, jog būtina blaiviau vertinti santuokos institutą.

Bent jau taip manoma Niujorke, kur perpildytos auditorijos gaudo kiekvieną jos žodį. Tarp klausytojų yra jaunų ir senų, vyrų ir moterų, trokštančių išgirsti jos receptą, kaip įveikti nepageidaujamą celibatą. Jie ateina išsiblaškyti.

Viską lemia atstumas

Išmintis byloja, kad bet kokią santykių problemą padeda išspręsti komunikacija: reikia suartėti, bendrauti, tiesiog kalbėtis, kalbėtis, kalbėtis... E.Perel šią mintį apverčia aukštyn kojomis. Malonų seksualinį poros gyvenimą lemia atstumas. Norint, kad jūsų miegamojo atmosfera taptų bent šiek tiek erotiškesnė, turi būti riba. Ji sako, kad meilei reikia artumo, o geismui to nereikia. Todėl kurį laiką pabūkite atskirai.

"Mes esame pakvaišę dėl šios didesnio artumo idėjos, tačiau ji ne visada suveikia. Ji tinka draugystei. Žinoma, puiku draugauti su savo partneriu, tačiau kaina, kurią už tai sumokėjome, – seksas, - sakė E.Perel. - Mano knygoje įvertinamas uždarumas – vyrams tai pažįstama. Būtent jie santykiuose dažnai stoja į tokią poziciją. Vyrams ypač artima tai, apie ką aš kalbu, jie tai ir stengiasi pasakyti, bet jaučia, kad jiems neleidžiama. Moterys taip pat patyrė šį palengvėjimą, nes, kad ir kokie laisvi būtume, moterims mažiau priimtina, kai meilė ir seksas at-siejami vienas nuo kito."

E.Perel požiūris sukelia daug klausimų, kai kas ją vadina retrogradine. Tačiau nė vienas jos kolega psichologas nenuginčijo šio požiūrio. "Buvau įsitikinusi, kad sulauksiu reakcijos, ypač iš mano specialybės atstovų. Bet taip neatsitiko. Nenoriu menkinti ar diskredituoti artimų santykių būtinybės, tačiau yra ir kitų, tokių pat svarbių aspektų, kurie poros santykiams suteikia pasitenkinimo."

"Noriu sukelti diskusiją, kodėl tiek daug porų nepasirengusios su tuo kovoti, kodėl jos linkusios tai neigti, nes esą pernelyg užsiėmusios ar patiria per daug streso. Visi pavargo. Tačiau esama ir kitų dalykų, kuriais reikia užsiimti. Kodėl tokios paklausios knygos, kaip seksualiniam gyvenimui suteikti pikantiškumo? Akivaizdu, jog šie receptai neveikia."

E.Perel teigia, kad prie vidutinio amžiaus artėjanti karta – tai žmonės, užaugę be seksualinių draudimų. Jie gimė po seksualinės revoliucijos, "dulkinosi" mokydamiesi universitete, o gyvenimo draugą dažniausiai rinkosi po kelių rimtų romanų. Jiems įskiepytas tikėjimas, kad mes galime ir turime kalbėti apie savo troškimus, kad meilė ir santuoka reiškia, jog partneriai dalijasi viskuo, taip klodami viso gyvenimo artumo pamatus. Kas pradėjo keistis?

"Socialinės ir ekonominės permainos per kelis amžius atvedė prie to, ką turime dabar, - sakė E.Perel. - Anksčiau santuokos funkcijos buvo labai paprastos. Jos tikslas buvo pratęsti giminę, tai tebuvo ekonominė sutartis ir respektabilumas. Jeigu atsirasdavo dar ir meilė, tai buvo puiku. O dabar pažvelkime į ilgą sąrašą, ko iš santuokos trokštame šiandien: artima draugystė, ekonominė ir emocinė parama, romantika, meilė, šeima.

Nuo šeštojo dešimtmečio pradžios viso to pradėjome norėti iš vieno žmogaus. Miestuose gyvenimas vis labiau izoliuotas, nors svarbiausia socialinė ląstelė yra pora ir jos artimiausi giminės. Iš vyro ar žmonos laukiame to, ką anksčiau mums duodavo visas kaimas, bendruomenė ar giminė. Po viso to dar ir norime erotinių santykių su šiuo žmogumi. Tai labai dideli reikalavimai, ypač jeigu atsižvelgsime į mūsų gyvenimo trukmę. Visus tuos dalykus norime turėti labai ilgai."

Kaltinti – tik save

Daugelis porų skundžiasi, kad, gimus vaikams, iš jų gyvenimo išnyko seksas. Tačiau E.Perel sako, kad kaltinti reikia tik save. Sutuoktiniai profesionalai vaikus dažniausiai gimdo būdami gerokai per trisdešimt ir beviltiškai stengiasi tapti idealiais tėvais.

"Supertėvystės kultūra nulėmė, kad dabar poros nebebrėžia ribos tarp savo šeimyninio gyvenimo ir kitų gyvenimo sričių. Joms nejauku uždaryti miegamojo duris. Daugelis netgi jaučia kaltę, eidami vakarieniauti be vaikų. Tiesa ta, kad vienas geriausių dalykų, kuriuos galite padaryti savo vaikui, – sureguliuoti santykius su jo tėvu (motina)."

E.Perel teigia, kad sutuoktiniams reikia kitokio gyvenimo, kuris atsietas nuo namų ir vaikų. Ne visada lengva sukurti santykių "erotinę atmosferą". Ypač moterys turėtų išmokti ką nors daryti sau. "Nueikite į teatrą, kiną, - reikalauja E.Perel. - Vyrai ir partneriai taip pat gali būti įtraukti į šią autonomiją. Kada paskutinį kartą susitikote su vyru tam, kad papietautumėte? Tokie dalykai sukuria naują atmosferą. Jūs turite kartu daryti tai, kas nesusiję su namų gyvenimu. Bet tai nereiškia, kad privalote kartu eiti į viešbutį – arba bent jau ne vien tai."

E.Perel tampa nebe tokia atvira, kai kalba pakrypsta apie jos šeimyninį gyvenimą. Tačiau spinduliuoja išdidumą, kai prakalba apie savo vyrą gydytoją, su kuriuo santuokoje išgyveno 25 metus. "Mes dalijamės džiaugsmu ir skausmu", - tai viskas, ką ji pasakė. Todėl galima spėti, kad E.Perel buduare viskas klostosi labai neblogai.

Kokią kontracepciją pasirinkti?

Kokią kontracepciją pasirinkti?

Taigi, tu galvoji pradėti lytinius santykius. Bet prieš tai turi būti užtikrintas, kad esi saugus - saugus dėl nepageidaujamo nėštumo ir lytiškai plintančių infekcijų (LPL), įskaitant ŽIV. Kaip tau pasirinkti tinkamiausią metodą, kai šiuo metu...


Kodėl naudinga užmegzti santykius su "berniuku - žaisliuku"?

Kodėl naudinga užmegzti santykius su "berniuku - žaisliuku"?

Lietuvėms moterims vis dar drovu viešumoje rodytis su vyru, kuris yra keliolika metų jaunesnis ar vyersnis bei neatitinka jos statuso. Jei moteris gerokai jaunesnė už vyrą, ji linkusi teisintis ar nutylėti tokį meilės romaną. Tuo tarpu Europoje ir...


Trys klaidingos nuomonės apie vyrų seksualumą

Trys klaidingos nuomonės apie vyrų seksualumą

Specialistai tvirtina, kad ne tik moterys, bet ir vyrai mėgsta glamones po sekso. Tačiau kadangi dažnai stiprioji lytis išeikvoja daugiau energijos intymaus artumo metu nei moteris, tai jam tiesiog nebelieka jėgų glamonėms. Vyrai – ne...


Kokios asmeninės savybės turi įtakos seksualiniam pasitenkinimui?

Kokios asmeninės savybės turi įtakos seksualiniam pasitenkinimui?

Džono Hopkinso universiteto (JAV) mokslininkai atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad jaunų, 18-26 metų žmonių seksualinis pasitenkinimas neatsiejamas nuo jų psichologinės ir socialinės sveikatos. Savo tyrime jie didžiausią dėmesį skyrė sąsajoms tarp...


Prancūzės pataria: kiekvienas vyras – pats geriausias

Prancūzės pataria: kiekvienas vyras – pats geriausias

Patyrę vyrai sako: "Nėra geresnės moters nei prancūzės". Ir ne todėl, kad visos jos dailios, lieknos, vos ne "permatomos" arba pasipuošusios "Chanel" drabužiais. O todėl, kad nuo pat gimimo jos ne tik žino, kaip...


Kiek vyrų mėgsta kalbėti apie seksą?

Kiek vyrų mėgsta kalbėti apie seksą?

Italų mokslininkai atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad kiekvienas europietis vyras vidutiniškai pasako 16 tūkst. žodžių per dieną. Tai beveik tiek pat, kiek ir moterys. Tačiau apie ką daugiausiai kalba vyrai, kai šalia nėra moterų? Seksologė Barbara...


Tyrimas: geriausias seksas po 15 metų draugystės

Tyrimas: geriausias seksas po 15 metų draugystės

Naujas tyrimas atskleidžia, kad vyrai nori daugiau mylimosios apkabinimų, o moterys pirmenybę teikia seksui. Kaip praneša telegraph co.uk, vyrai jaučiasi laimingi tik tuomet, kai ilgai kartu esanti partnerė juos apkabina. Ne tik apkabinimai, bet...


Patarimai poroms, pradedančioms seksualinį gyvenimą

Patarimai poroms, pradedančioms seksualinį gyvenimą

Dauguma vyrų nepajėgia kontroliuoti ejakuliacijos lytinio gyvenimo pradžioje arba lytinio akto metu su nauja ir geidžiama partnere. Jei ejakuliacija įvyksta iš karto po kelių frikcijų arba prieš pat lytinį aktą, tai jūsų dėmesiui keli patarimai,...


20 taisyklių, kurios padės išsaugoti ir pagerinti santykius su mylimu žmogumi

20 taisyklių, kurios padės išsaugoti ir pagerinti santykius su mylimu žmogumi

Visi mes norime mylėti ir būti mylimi, bet ne visiems tai pavyksta. Kodėl? Į šį klausimą padės atsakyti psichologai, kurie sudarė taisyklių sąrašą. Šių taisyklių būtina laikytis, norint išsaugoti ir pagerinti santykius su artimu žmogumi. 1....


Geriausias seksas – po 4 santuokos metų

Geriausias seksas – po 4 santuokos metų

Seksas tampa labiau jaudinantis ar, atvirkščiai, nuobodesnis, priklausomai nuo to, kiek trunka poros vedybinis gyvenimas. Kritinis laikas gerąja prasme vyro ir žmonos santykiuose, anot psichologų, yra ketvirtieji metai. Kaip rašo eronews.lt,...


Vyrų klimaksas. Tiesa ar prasimanymai?

Vyrų klimaksas. Tiesa ar prasimanymai?

Ar iš tiesų klimaksas, švelniau tariant, vidutinio amžiaus krizė kamuoja ne tik moteris, bet ir vyrus? Šis klausimas iki šiol kelia aštrias diskusijas. Terminas "vidutinio amžiaus krizė" pradėtas vartoti tik praėjusio amžiaus pabaigoje....


Prosumerių prognozė: lietuviai seksualėja

Prosumerių prognozė: lietuviai seksualėja

Seksualiai santūrūs lietuviai darosi vis liberalesni ir yra linkę ieškoti seksualinių naujovių. Tokią išvadą leidžia daryti pirmąkart Lietuvoje atliktoje apklausoje apie seksualinį gyvenimą ir seksualumą dalyvavusių prosumerių ir gyventojų...


Tyrimas: nėra vyrų, nemačiusių pornografijos filmų

Tyrimas: nėra vyrų, nemačiusių pornografijos filmų

Kanados mokslininkai atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad nėra nei vieno vyro, kuris nebūtų bent kartą gyvenime žiūrėjęs pornografijos filmo. Todėl jie taip ir neturėjo galimybės palyginti vyrų, nuolat žiūrinčių filmus suaugusiems, patirtį su tais,...


Kai jūsų netenkina seksualinis gyvenimas

Kai jūsų netenkina seksualinis gyvenimas

Regis, jis buvo jūsų svajonių vyriškis: toks romantiškas, švelnus ir rūpestingas. Ir vyras jis neblogas – būna ir blogesnių. Draugės jums pavydi santykių. Lyg ir viskas gerai, tik kodėl jūsų seksualiniai santykiai nežaižaruoja visomis...


Vyrai išsiskirtų su mylimosiomis, jei jos taptų apkūnios

Vyrai išsiskirtų su mylimosiomis, jei jos taptų apkūnios

Amerikiečių mokslininkai apklausė 70 tūkst. savo šalies piliečių ir nustatė, kad maždaug pusė (48 proc.) vyrų be jokio gailesčio nutrauktų santykius su savo antrosiomis pusėmis, jei jos priaugtų svorio. Palyginimui – tik 20 proc. moterų...


MOTERŲ SVEIKATA – MOTERŲ RANKOSE

MOTERŲ SVEIKATA – MOTERŲ RANKOSE

Vienas svarbiausių kokybiško moters gyvenimo veiksnių – lytinė sveikata, tačiau ar tikrai mokame ja rūpintis? Reguliariai profilaktinę ginekologinę patikrą atlieka tik nedidelė dalis moterų, o juk ginekologinių problemų gali atsirasti bet...


Ateities kontraceptikai: jokių "netyčiukų" be pavojaus sveikatai?

Ateities kontraceptikai: jokių "netyčiukų" be pavojaus sveikatai?

Spėjam, jog tai gana aktuali tema visam jaunimui - kaip nevaržyti savo seksualinio gyvenimo ir tuo pačiu išvengti dar nepageidaujamo nėštumo? Taip, ir dabar yra daugybė kontracepcijos būdų, bet jie visi kažkuo nepatogūs - sargiai mažina malonumą,...


Populiariausi kontracepcijos būdai – prezervatyvai ir kontraceptinės tabletės

Populiariausi kontracepcijos būdai – prezervatyvai ir kontraceptinės tabletės

Didelis ekstrinės kontracepcijos vartojimas rodo, kad moterims trūksta žinių apie patikimus ir saugius apsisaugojimo nuo nėštumo metodus Populiariausias Lietuvoje kontracepcijos metodas - vyriškas prezervatyvas: "Baltijos tyrimų"...


Kaip poros santykius aptemdo streikuojanti skydliaukė

Kaip poros santykius aptemdo streikuojanti skydliaukė

Nervingumas, nuovargis, silpstanti lytinė potencija, išsiderinęs mėnesinių ciklas, išvaizdos pablogėjimas – tai tik dalis problemų, kurios gali užklupti išsiderinus skydliaukės hormonų gamybai. Kaklo priekyje esanti mažytė skydliaukė veikia...


Laimingai santuokai reikia subręsti

Laimingai santuokai reikia subręsti

Kiekvienas turi savąją laimingo gyvenimo viziją, kurioje neretai yra ir šeima. Kai mintimis grįžtame į vaikystę, regime save žaidžiančius šeimą. Joje būtinai turėjo būti tėtis, mama ir vaikai. Ar šiandien vis dar trokštame to paties? Ar tokios...

Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Švaros spektras Švaros spektras Švaros spektras