Gegužės 24d. Penktadienis

Tiesa apie savimi nelabai patenkintas poras

Peržiūrų skaičius: 27296
Tiesa apie savimi nelabai patenkintas poras

Stresas, nuovargis, vaikai – ką kaltinti dėl celibato epidemijos tarp vedusių porų? O gal stinga geismo? Girdite, kaip apie tai šnabždamasi prie rytinės kavos puodelio, mokyklos vartų arba vakare su draugėmis.

Išgėrus kelis butelius vyno, tai aptariama per kviestinius pietus, kartu su nekilnojamojo turto kainomis ir siaubingai brangia vaiko priežiūra. Seksas ar, tiksliau, jo nebuvimas – karšta vidutinės klasės britų pokalbių tema. Regis, savimi patenkinti sutuoktiniai iš tikrųjų nėra tokie jau savimi patenkinti, kaip apsimeta.

Atsuka nugaras

Jau tapo įprasta susibūrus 30-40 metų žmonių grupei laidyti pastabas apie tai, kad jų gyvenime nėra sekso. Gal netgi juokais rungtis, kas ilgiausiai nepatiria šio džiaugsmo. "Kas dvi savaites? Tau velniškai sekasi!" - sakė mano draugas 40-metis advokatas.

Psichologė iš Niujorko Estera Perel nemano, kad toks badavimas juokingas. Jos knyga "Priverstinis poravimasis: seksualinis melas ir namų laimė" – sociologinis tyrimas, kurį papildo literatūrinės ir antropologinės nuorodos. Pernai Amerikos bestselerių sąrašuose ji užėmė pirmą vietą, o profesionalams iškėlė skubios pagalbos santuokai klausimą. Knyga, paantrašte "Sutaikant erotiką ir namų gyvenimą", susižavėjo visi, pradedant Opra Vinfri ir baigiant intelektualiai reikliu žurnalu "New Yorker". Dabar 48 metų dviejų vaikų motina – su mumis ir taria savo žodį.

"Jungtinėse Valstijose dabar labai rimtai svarstoma, kodėl poros nesimyli. Kalbama ne vien apie seksą. Kalbama apie tai, kas šiandien apskritai darosi sutuoktiniams, - sakė E.Perel. - Kodėl seksualinę laisvę turinti karta nebepajėgia išsaugoti seksualinio geismo?"

"Žmonės, į kuriuos norėčiau kreiptis, – ne tie, kurie priėjo ribą, nebemyli vienas kito. Tai – milijonai ilgalaikius santykius palaikančių ir vienas kitą mylinčių žmonių, iš kurių gyvenimo išnyko erotika."

E.Perel nuomone, šis klausimas pernelyg svarbus, kad jį būtų galima svarstyti moteriškų žurnalų puslapiuose. Pasak jos, tai mūsų kultūros krizė, atspindinti šiandieninę santuokos instituto būklę.

Pernai Nacionalinės statistikos departamento išspausdinti skaičiai, parodę, kad Didžioji Britanija tapo "aseksualia" šalimi, patvirtina šį požiūrį: kas aštunta moteris, tarp kurių – ištekėjusios ir gyvenančios su partneriu, per pastaruosius metus nesimylėjo. Nepriklausomai nuo lyties kas dešimtas žmogus, sulaukęs 35 metų, neužsiima seksu. 40-44 metų šis skaičius siekia 12 procentų (vyrų – 9 procentai). Galbūt E.Perel teisi, sakydama, jog būtina blaiviau vertinti santuokos institutą.

Bent jau taip manoma Niujorke, kur perpildytos auditorijos gaudo kiekvieną jos žodį. Tarp klausytojų yra jaunų ir senų, vyrų ir moterų, trokštančių išgirsti jos receptą, kaip įveikti nepageidaujamą celibatą. Jie ateina išsiblaškyti.

Viską lemia atstumas

Išmintis byloja, kad bet kokią santykių problemą padeda išspręsti komunikacija: reikia suartėti, bendrauti, tiesiog kalbėtis, kalbėtis, kalbėtis... E.Perel šią mintį apverčia aukštyn kojomis. Malonų seksualinį poros gyvenimą lemia atstumas. Norint, kad jūsų miegamojo atmosfera taptų bent šiek tiek erotiškesnė, turi būti riba. Ji sako, kad meilei reikia artumo, o geismui to nereikia. Todėl kurį laiką pabūkite atskirai.

"Mes esame pakvaišę dėl šios didesnio artumo idėjos, tačiau ji ne visada suveikia. Ji tinka draugystei. Žinoma, puiku draugauti su savo partneriu, tačiau kaina, kurią už tai sumokėjome, – seksas, - sakė E.Perel. - Mano knygoje įvertinamas uždarumas – vyrams tai pažįstama. Būtent jie santykiuose dažnai stoja į tokią poziciją. Vyrams ypač artima tai, apie ką aš kalbu, jie tai ir stengiasi pasakyti, bet jaučia, kad jiems neleidžiama. Moterys taip pat patyrė šį palengvėjimą, nes, kad ir kokie laisvi būtume, moterims mažiau priimtina, kai meilė ir seksas at-siejami vienas nuo kito."

E.Perel požiūris sukelia daug klausimų, kai kas ją vadina retrogradine. Tačiau nė vienas jos kolega psichologas nenuginčijo šio požiūrio. "Buvau įsitikinusi, kad sulauksiu reakcijos, ypač iš mano specialybės atstovų. Bet taip neatsitiko. Nenoriu menkinti ar diskredituoti artimų santykių būtinybės, tačiau yra ir kitų, tokių pat svarbių aspektų, kurie poros santykiams suteikia pasitenkinimo."

"Noriu sukelti diskusiją, kodėl tiek daug porų nepasirengusios su tuo kovoti, kodėl jos linkusios tai neigti, nes esą pernelyg užsiėmusios ar patiria per daug streso. Visi pavargo. Tačiau esama ir kitų dalykų, kuriais reikia užsiimti. Kodėl tokios paklausios knygos, kaip seksualiniam gyvenimui suteikti pikantiškumo? Akivaizdu, jog šie receptai neveikia."

E.Perel teigia, kad prie vidutinio amžiaus artėjanti karta – tai žmonės, užaugę be seksualinių draudimų. Jie gimė po seksualinės revoliucijos, "dulkinosi" mokydamiesi universitete, o gyvenimo draugą dažniausiai rinkosi po kelių rimtų romanų. Jiems įskiepytas tikėjimas, kad mes galime ir turime kalbėti apie savo troškimus, kad meilė ir santuoka reiškia, jog partneriai dalijasi viskuo, taip klodami viso gyvenimo artumo pamatus. Kas pradėjo keistis?

"Socialinės ir ekonominės permainos per kelis amžius atvedė prie to, ką turime dabar, - sakė E.Perel. - Anksčiau santuokos funkcijos buvo labai paprastos. Jos tikslas buvo pratęsti giminę, tai tebuvo ekonominė sutartis ir respektabilumas. Jeigu atsirasdavo dar ir meilė, tai buvo puiku. O dabar pažvelkime į ilgą sąrašą, ko iš santuokos trokštame šiandien: artima draugystė, ekonominė ir emocinė parama, romantika, meilė, šeima.

Nuo šeštojo dešimtmečio pradžios viso to pradėjome norėti iš vieno žmogaus. Miestuose gyvenimas vis labiau izoliuotas, nors svarbiausia socialinė ląstelė yra pora ir jos artimiausi giminės. Iš vyro ar žmonos laukiame to, ką anksčiau mums duodavo visas kaimas, bendruomenė ar giminė. Po viso to dar ir norime erotinių santykių su šiuo žmogumi. Tai labai dideli reikalavimai, ypač jeigu atsižvelgsime į mūsų gyvenimo trukmę. Visus tuos dalykus norime turėti labai ilgai."

Kaltinti – tik save

Daugelis porų skundžiasi, kad, gimus vaikams, iš jų gyvenimo išnyko seksas. Tačiau E.Perel sako, kad kaltinti reikia tik save. Sutuoktiniai profesionalai vaikus dažniausiai gimdo būdami gerokai per trisdešimt ir beviltiškai stengiasi tapti idealiais tėvais.

"Supertėvystės kultūra nulėmė, kad dabar poros nebebrėžia ribos tarp savo šeimyninio gyvenimo ir kitų gyvenimo sričių. Joms nejauku uždaryti miegamojo duris. Daugelis netgi jaučia kaltę, eidami vakarieniauti be vaikų. Tiesa ta, kad vienas geriausių dalykų, kuriuos galite padaryti savo vaikui, – sureguliuoti santykius su jo tėvu (motina)."

E.Perel teigia, kad sutuoktiniams reikia kitokio gyvenimo, kuris atsietas nuo namų ir vaikų. Ne visada lengva sukurti santykių "erotinę atmosferą". Ypač moterys turėtų išmokti ką nors daryti sau. "Nueikite į teatrą, kiną, - reikalauja E.Perel. - Vyrai ir partneriai taip pat gali būti įtraukti į šią autonomiją. Kada paskutinį kartą susitikote su vyru tam, kad papietautumėte? Tokie dalykai sukuria naują atmosferą. Jūs turite kartu daryti tai, kas nesusiję su namų gyvenimu. Bet tai nereiškia, kad privalote kartu eiti į viešbutį – arba bent jau ne vien tai."

E.Perel tampa nebe tokia atvira, kai kalba pakrypsta apie jos šeimyninį gyvenimą. Tačiau spinduliuoja išdidumą, kai prakalba apie savo vyrą gydytoją, su kuriuo santuokoje išgyveno 25 metus. "Mes dalijamės džiaugsmu ir skausmu", - tai viskas, ką ji pasakė. Todėl galima spėti, kad E.Perel buduare viskas klostosi labai neblogai.

Ar vyriškos ligos gali būti skyrybų priežastis?

Ar vyriškos ligos gali būti skyrybų priežastis?

Skyrybų priežasčių daug, o sutrikęs lytinis gyvenimas gali būti viena iš jų. Juk intymūs santykiai yra išskirtinė fizinio artumo forma, leidžianti partneriams jaustis vertinamais, suteikianti malonumo, pasitikėjimo ir saugumo pojūtį. Kita vertus,...


Reguliarus seksas padeda mokytis

Reguliarus seksas padeda mokytis

Hamburge dirbantis seksologas Werneris Habermehlis tikina, kad dėl reguliarių lytinių santykių per trumpesnį laikotarpį daugiau išmokstama, todėl žymiai pagerėja protinė veikla ir dėl to pagerėja studentų pažymiai, praneša "Der Spiegel"....


"Femilift" atkuria makšties elastingumą greitai ir be skausmo

"Femilift" atkuria makšties elastingumą greitai ir be skausmo

Makšties sienelės sutvirtinimas ir išsausėjimo gydymas "Almalasers Femilift" lazeriu Kiekviena šiuolaikinė moteris nori atrodyti graži, jauna ir sveika. Štai kodėl moterys rūpinasi veido, rankų oda, dekolte ir kt., bet neturime pamiršti,...


B.Pittas ar L.DiCaprio: kokio sekso tikėtis iš vyrų, panašių į juos?

B.Pittas ar L.DiCaprio: kokio sekso tikėtis iš vyrų, panašių į juos?

Žinoma Kanados psichoterapeutė, žmogaus kūno tyrinėtoja Liz Burbo sukūrė teoriją, kuria remiantis, tiek vyrai, tiek moterys skirstomi į penkis psichotipus. Anot kanadiečių specialistės, žmogaus kūnas atspindi ne tik patirtas traumas, bet ir jo...


Mylėtis kiek nori ir kada nori – misija įvykdoma

Mylėtis kiek nori ir kada nori – misija įvykdoma

Visus metus nekantriai laukiame vasaros ir atostogų, poilsio ir pačių geriausių įspūdžių. Ir ne tik dėl pamatytų naujų kraštų ar sugaudytų saulės spindulių. Per atostogas tikimės ir gausesnių, įvairesnių intymių malonumų– juk laiko turėsime...


Norite greičiau pasiekti orgazmą? Bučiuokitės

Norite greičiau pasiekti orgazmą? Bučiuokitės

"Lūpos daug jautresnės nei pirštai. Todėl žmonės labiau reaguoja ne į prisilietimus, o į bučinius. Bučiuojantis suaktyvėja cheminių medžiagų perdirbimas, todėl greitai pakeliama nuotaika ir slopinama įtampa", - sako amerikiečių medicinos...


Trečiadienis - puiki diena skirti pasimatymams

Trečiadienis - puiki diena skirti pasimatymams

Daugelis vienišių nežino, kurią savaitės dieną geriausia ieškoti mylimojo. Mokslininkai pataria, kada geriausia ir mylėtis. Trečiadienis – ideali pirmojo pasimatymo su priešinga lytimi diena. Tuo įsitikinę daugiau kaip 40 proc. iš 8000...


Prezervatyvai bus plonesni už plauką

Prezervatyvai bus plonesni už plauką

Tradicinis dalies vyrų spyriojimasis nenaudoti prezervatyvų greitai neteks pagrindinio argumento: mokslininkai jau kuria naujas kompozitines medžiagas, iš kurių pagaminti sargiai bus plonesni už žmogaus plauką ir labai patvarūs.


Pickup‘as – tai moterų viliojimo menas, sukeliantis dvasinę tuštybę

Pickup‘as – tai moterų viliojimo menas, sukeliantis dvasinę tuštybę

"Pickup'as " (pikapas) – tai moterų viliojimo menas. Bent jau taip šį meną apibūdina tie, kurie juo mėgaujasi. Oi, su kokia pompastika ir fanfaromis pristatomas pikapas! Jį bandoma pateikti, kaip meną suvilioti bet kurią...


Ar daug moterų serga lytinėmis ligomis?

Ar daug moterų serga lytinėmis ligomis?

Ar daug moterų serga lytinėmis ligomis? Pasaulyje per metus LPI (kurių šiandien žinoma apie 25) suserga apie 250 mln. žmonių. 120 mln. užsikrečia trichomonomis, 50 mln. chlamidijomis, 30 mln. papilomos virusu, 25 mln. gonorėja ir 3,5 mln. sifiliu.


Nenuobodus seksas

Nenuobodus seksas

Viskas galiausiai atsibosta. Netgi seksas. Ir netgi puikus seksas. Netgi su pačiu mylimiausiu ir artimiausiu žmogumi pasaulyje – savo vyru. Kaip metams bėgant neprarasti emocinio artumo ir neatšalti lovoje? Iškart perspėjame: vienai su šia...


Suplyšo prezervatyvas: avarinė kontracepcija arba ko negalima daryti?

Suplyšo prezervatyvas: avarinė kontracepcija arba ko negalima daryti?

Prezervatyvas perplyšo. Pamiršai praryti arba nevartoji kontraceptinių tablečių. Dar ir vaisingos dienos! Baisu pirkti testą nėštumui nustatyti. Ką daryti? Neišsigąskite! Tokiems atvejams medicina sugalvojo ekstremalią kontracepciją, kitaip dar...


Kaip moterys renkasi vyrus

Kaip moterys renkasi vyrus

Specialistų tvirtinimu, pats svarbiausias dalykas, pagal kurį moterys renkasi sau labiausiai tinkamą partnerį – tai taip vadinamas meilės žemėlapis. T.y. grupė signalų ir savybių, užšifruotų moterų smegenyse, formuojančios būsimo vyro...


Kontracepcija: nerūpestingos moterų atostogos

Kontracepcija: nerūpestingos moterų atostogos

Saulė, maudynės, kelionės. Moterims ne visada pavyksta be papildomų rūpesčių pasimėgauti šiais atostogų malonumais – lyg tyčia tuo metu užklumpa mėnesinės. Dažnai į ginekologo duris pasibeldusios moterys domisi, kaip būtų galima išvengti ar...


SVARBUS SVEIKOS ODOS FAKTORIUS – PH

SVARBUS SVEIKOS ODOS FAKTORIUS – PH

Kas yra pH? pH (vandenilio potencialas) – vandenilio jonų (H+) koncentracijos tirpale matas, parodantis tirpalo rūgštingumą ar šarmingumą. pH skalė yra nuo 0-14. pH 7 yra laikomas neutraliu (vanduo), viskas kas virš 7 yra šarminis, kas...


Mitai apie kontracepciją: Geriamieji kontraceptikai didina svorį

Mitai apie kontracepciją: Geriamieji kontraceptikai didina svorį

Kiek kartų girdėjai, jog kontraceptikai didina svorį? Kiek kartų girdėjai, jog tai netiesa? Tad kaip gi yra iš tiesų? Prisimink.lt paprašė gydytojo-ginekologo A. Kildos paaiškinti keletą labiausiai paplitusių mitų apie kontraceptikus ir jų...


Ankstyvas seksas: ar jis kenkia sveikatai?

Ankstyvas seksas: ar jis kenkia sveikatai?

Prieš kiek laiko mokslininkai atlikę tyrimą tvirtino, kad ankstyvi lytiniai santykiai provokuoja ne tik chotišką gyvenimo būdą, bet ir atsiranda sveikatos problemų. Tačiau Pietų Floridos universiteto (JAV) psichologai šį tvirtinimą paneigė...


Kokios asmeninės savybės turi įtakos seksualiniam pasitenkinimui?

Kokios asmeninės savybės turi įtakos seksualiniam pasitenkinimui?

Džono Hopkinso universiteto (JAV) mokslininkai atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad jaunų, 18-26 metų žmonių seksualinis pasitenkinimas neatsiejamas nuo jų psichologinės ir socialinės sveikatos. Savo tyrime jie didžiausią dėmesį skyrė sąsajoms tarp...


Įdomiau mylėtis lėktuve ar svetimoje lovoje?

Įdomiau mylėtis lėktuve ar svetimoje lovoje?

Viena prezervatyvų gamybos kompanija atliko apklausą ir išsiaiškino, kur amerikiečiams labiausiai patinka mylėtis. Apie 48 proc. respondentų tvirtino, kad labiausiai jaudina, kai mylisi automobilyje. Antroje vietoje atsidūrė seksas svetimoje...


Seksas paplūdimyje

Seksas paplūdimyje

Meilės žaidimai paplūdimyje verčia būti itin atidžius. Kalbame ne tik apie kontracepciją. Pirmiausiai reikia įsitikinti, kad jūsų elgesys nesukels skandalų ir nepažeis įstatymų. Graikijoje už seksą viešame paplūdimyje galima netekti laisvės nuo 2...

Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9